Zobacz

Aktualności
:: 2017-03-10 ::
Rozpoczynamy walkę ze smogiem.

:: 2015-10-09 ::
Nowa przestrzeń wiejska

:: 2015-10-09 ::
Rozpoczęła się rekrutacja na bezpłatne szkolenia w ramach Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000 na obszarze Natura 2000 Puszcza Knyszyńska!

newsletter
Twój e-mail:

Zapisz sięWypisz się

Wybierz listę:RAPORT JUBILEUSZOWY
z działalności Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
w latach 1989 - 2009

Aktualności

data zamieszczenia: 2017-03-10

Rozpoczynamy walkę ze smogiem.

Rusza Mobilne laboratorium POLoNEs Przyczyny - Ograniczenie - Likwidacja Niskiej Emisji czyli edukacja społeczności lokalnych przy pomocy specjalnie skonstruowanego laboratorium, mogącego dojechać do dowolnej miejscowości i wziąć udział w imprezach plenerowych typu pikniki, festyny, zorganizowane pokazy np. dla szkół, mieszkańców etc.
W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 607 358 222.
Serdecznie zapraszamy!data zamieszczenia: 2015-10-09

Rozpoczęła się rekrutacja na bezpłatne szkolenia w ramach Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000 na obszarze Natura 2000 Puszcza Knyszyńska!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody i edukacją ekologiczną na bezpłatne warsztaty w ramach Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej ? Natura 2000. W szczególności zapraszamy nauczycieli, edukatorów, studentów oraz właścicieli gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych z gmin: Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Michałowo, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Jasionówka, Knyszyn, Janów, Korycin, Krynki, Sokółka, Szudziałowo i okolic zainteresowanych rozwojem swojego regionu czy gospodarstwa w oparciu o potencjał obszaru Natura 2000 Puszcza Knyszyńska. Celem Szkoły jest zdobycie konkretnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu: funkcjonowania przestrzeni wiejskich, pozyskania wiadomości na temat sieci Natura 2000 oraz sposobów przekazania tej wiedzy dzieciom i młodzieży, ukazania pomysłów na wykorzystanie potencjału, jaki daje lokalne dziedzictwo przyrodnicze (turystyka, zagrody edukacyjne, ośrodki agroturystyczne), zaprezentowania pomysłów zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu: edukacji przyrodniczej, kulinariów na bazie produktów wiejskich oraz kreatywnych zajęć plastycznych. W ramach Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000 odbędą się trzy kilkudniowe spotkania w następujących terminach:

24-25.10.2015 r. - Nowe funkcje przestrzeni wiejskiej usytuowanej na obszarze Natura 2000,

06-08.11.2015 r. - Praktyczne warsztaty przyrodnicze: ornitologiczne, botaniczne, ogólnoprzyrodnicze

14-15.11.2015 r. - Metodyka prowadzenia zajęć w warunkach gospodarstwa wiejskiego, narzędzia edukacji ekologicznej

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Gospodarstwie Agroturystycznym Ptasie Radio (16-020 Czarna Wieś Kościelna, ul. Wierzbowa 5). Fundacja zapewnia usługę cateringową (obiad i serwis kawowy), nocleg, materiały szkoleniowe m.in. pakiet edukacyjny Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja, oraz gadżety promocyjne (koszulki, torby lub workoplecaki ekologiczne). Osoby, które wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach otrzymają Certyfikat Ukończenia Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000.

Po zakończeniu Szkoły organizacja/przedsiębiorstwo/rolnik otrzyma zaświadczenie o otrzymanej pomocy de mini mis w postaci szkoleń. W celu zgłoszenia udziału w Szkole należy przesłać do 16 października 2015 r. formularz zgłoszeniowy na adres e-mail: wojciechfundacja@gmail.com. Szczegóły dotyczące organizowanych przez nas szkoleń dostępne są na stronie www.natura2000.fwie.pl w zakładce "Weź udział w Szkole".

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 12 631 57 31 lub 691 925 100.

Serdecznie zapraszamy!data zamieszczenia: 2015-10-09

Nowa przestrzeń wiejska

Jeśli interesują cię zmiany zachodzące na polskiej wsi w przeciągu ostatnich 50 lat koniecznie zapoznaj się z artykułem pt. "Nowa przestrzeń wiejska" dostępnym na stronie

www.natura.2000.fwie.pl.

Życzymy miłej lektury!data zamieszczenia: 2015-09-11

Bezpłatne warsztaty dla zainteresowanych rozwojem swojego regionu w oparciu o potencjał obszaru Natura 2000 Puszcza Knyszyńska. Zapraszamy!

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza na bezpłatne warsztaty w ramach Szkoły Rozwoju EKOMARKA, będącej częścią projektu "Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do udziału zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, studentów i absolwentów wyższych uczelni oraz osoby prywatne - twórców, rękodzielników, nauczycieli, edukatorów, właścicieli gospodarstw ekologicznych, rolników w szczególności z gmin: Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Michałowo, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Jasionówka, Knyszyn, Janów, Korycin, Krynki, Sokółka, Szudziałowo i okolic zainteresowanych rozwojem swojego regionu czy gospodarstwa w oparciu o potencjał obszaru Natura 2000 Puszcza Knyszyńska.

Celem Szkoły Rozwoju EKOMARKA jest zdobycie konkretnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu:

  • odkrywania wartości miejsca, potencjału jaki daje lokalne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe;
  • określania wizji i kierunków rozwoju konkretnego obszaru Natura2000;
  • metod i narzędzi dotyczących odkrywania i prezentacji regionu, budowania współpracy lokalnej tj. questing, ekomuzeum, produkt lokalny, marka lokalna;
  • wykorzystania potencjału regionu w celach edukacyjnych, zarobkowych lub/i społecznych;
  • budowania marki regionu (miejsca), marki lokalnej.

W ramach Szkoły Rozwoju EKOMARKA odbędą się trzy kilkudniowe spotkania w następujących terminach:

12-13.10.2015 r. - Natura 2000 jako potencjał i szansa rozwoju lokalnej społeczności Zobacz program

03-04.11.2015 r. - Warsztaty nt. produktu lokalnego, gospodarstw ekologicznych, dopłat rolnośrodowiskowych Zobacz program

17-19.11.2015 r. - Budowanie ekomarki/produktu/marki lokalnej Zobacz program

Warunkiem uzyskania certyfikatu ukończenia Szkoły jest udział w trzech spotkaniach. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Gospodarstwie Ptasie Radio (16-020 Czarna Wieś Kościelna, ul. Wierzbowa 5). Uczestnikom zapewniamy materiały szkoleniowe, m.in. pakiet edukacyjny Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja, gadżety promocyjne (koszulki, torby lub workoplecaki ekologiczne), obiad oraz serwis kawowy, a przy wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby także nocleg.

W celu zgłoszenia udziału w Szkole Rozwoju EKOMARKA należy przesłać do 28.09.2015 r. formularz zgłoszeniowy na adres e-mail:

wojciechfundacja@gmail.com.

Szczegóły dotyczące organizowanych przez nas szkoleń dostępne są w zakładce "Weź udział w Szkole". W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 12 631 57 31 lub 691 925 100.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona!

Kwalifikacja dokonywana będzie według regulaminu rekrutacji i uczestnictwa Szkoły Rozwoju EKOMARKA. Osoby zakwalifikowane będą powiadamiane telefonicznie lub mailowo.data zamieszczenia: 2015-08-28

Misja Natura na Poligonach

Już w najbliższą niedzielę 30 sierpnia o godzinie 5.30 na antenie TVP2 wyemitowany zostanie ostatni odcinek serialu przyrodniczego Misja Natura pt. Poligony. Przed ekipą serialu duże wyzwanie. Gosia z Romkiem mają za zadanie udowodnić, że nawet na terenach wojskowych dzięki Naturze 2000 chroni się przyrodę.

Tym razem ekipa Misji Natura trafia na poligony w Orzyszu, na Pustyni Błędowskiej i w niemieckim Cuxhaven, gdzie żołnierzy zastąpili przyrodnicy. Wkroczenie ekipy na tereny poligonów sprawia, że w centrali pojawia się żołnierz mający kontrolować zachowanie tajemnicy wojskowej. Wojskowy dezorganizuje pracę zespołu, koordynator wzorując się na przybyłym gościu zaczyna wydawać rozkazy swoim podwładnym.

Zapraszamy na emisję!

Więcej informacji o serialu na stronie www.misjanatura.serial.fwie.pl i kanale YouTube serialu.data zamieszczenia: 2015-08-20

Misja Natura - Szlakiem podkowca małego

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza na emisję jedenastego odcinka serialu Misja Natura pt. "Szlakiem podkowca małego". Odcinek wyemitowany zostanie w najbliższą sobotę 22 sierpnia o godzinie 13.25 na antenie telewizyjnej Dwójki.

Tym razem wraz z bohaterami serialu udamy się do Pienin, gdzie wyruszymy w podróż "Szlakiem podkowca małego". Gosia z Romkiem mają za zadanie odnaleźć nietoperze - podkowce małe. Podczas swoich poszukiwań poznają miejsce występowania rzadkiego pienińskiego mchu - bezlistu okrywowego, składają wizytę puchaczowi i udowadniają, że ma on ścisły związek z... pasterstwem. W tym czasie w centrali misji pojawiają się tajemnicze odgłosy, które słyszy jedynie koordynator. O tym czy koordynatorowi uda się zlokalizować źródło tajemniczych dźwięków przekonamy się już w najbliższym odcinku.

Zapraszamy na emisję!

Więcej informacji o serialu na stronie www.misjanatura.serial.fwie.pl i kanale YouTube serialu, na którym można obejrzeć trailer jedenastego odcinka.data zamieszczenia: 2015-07-30

Misja Natura w Puszczy Knyszyńskiej.

W sobotę 1 sierpnia o godzinie 13.25 w TVP 2 wspólnie z Gosią i Romkiem wyruszymy w podróż po Puszczy Knyszyńskiej, gdzie przemierzymy podmokłe tereny bagien i torfowisk próbując dowiedzieć się, w jaki sposób obecność wody wpływa na kształtowanie się różnego rodzaju zbiorowisk roślinnych. Nasi bohaterowie odwiedzą także litewski Rezerwat Biosfery Zuvintos, aby porównać zasady gospodarowania i ochrony polskich i litewskich torfowisk.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.misjanatura.serial.fwie.pl i kanału YouTube serialu, na którym można obejrzeć trailer ósmego odcinka.data zamieszczenia: 2015-07-22

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcinka serialu Misja Natura pt. Góry Słonne i Pogórze Przemyskie.

Odcinek wyemitowany zostanie w najbliższą sobotę (25.07) o godzinie 13.25 na antenie TVP 2.

Wspólnie z Gosią i Romkiem odkryjemy odległe, pierwotne zakątki puszczy karpackiej, pofalowane grzbiety górskie, zbadamy siedliska orła przedniego, dzika i niedźwiedzia.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.misjanatura.serial.fwie.pl i kanału YouTube serialu www.youtube.com/channel/UC2hChA8cfI6fopGyeJ4uhoQ, na którym można obejrzeć trailer siódmego odcinka.data zamieszczenia: 2015-07-21

Bezpłatna Szkoła Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000 w Szczycienku - zapraszamy!

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych w ramach Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej - Natura 2000, które odbędą się w Gospodarstwie Agroturystycznym Ul w Szczycienku (Szczycienko 11, 78-523 Nowe Worowo) w następujących terminach:

03-04.08.2015 - Nowe funkcje przestrzeni wiejskiej usytuowanej na obszarze Natura 2000
05-06.08.2015 - Metodyka prowadzenia zajęć w warunkach gospodarstwa wiejskiego, narzędzia edukacji ekologicznej
07-09.08.2015 - Praktyczne warsztaty przyrodnicze: ornitologiczne, botaniczne, ogólnoprzyrodnicze


Warsztaty skierowane są m.in. do przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych, studentów i absolwentów wyższych uczelni, nauczycieli, edukatorów oraz wszystkich tych, którzy zainteresowani są ochroną przyrody i edukacją ekologiczną. W szczególności zapraszamy osoby z gmin: Drawno, Miastko, Polanów, Biały Bór, Szczecinek, Czaplinek, Borne Sulinowo, Tychowo, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Ostrowice, Wierzchowo, Złocieniec, Bobolice, Barwice, Grzmiąca, Brzeżno, Połczyn Zdrój, Świdwin, Mirosławiec i okolic zainteresowanych rozwojem swojego regionu czy gospodarstwa w oparciu o potencjał obszaru Natura 2000 Ostoja Drawska.

Biorąc udział w warsztatach zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu: funkcjonowania przestrzeni wiejskich, pozyskania wiadomości na temat sieci Natura 2000 oraz sposobów przekazania tej wiedzy dzieciom i młodzieży, ukazania pomysłów na wykorzystanie potencjału, jaki daje lokalne dziedzictwo przyrodnicze (turystyka, zagrody edukacyjne, ośrodki agroturystyczne), zaprezentowania zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu: edukacji przyrodniczej, kulinariów na bazie produktów wiejskich oraz kreatywnych zajęć plastycznych.

Fundacja zapewnia usługę cateringową, nocleg oraz materiały szkoleniowe m.in. pakiet edukacyjny Natura 2000 ? Pozytywna Inspiracja, gadżety promocyjne (koszulki, torby lub workoplecaki ekologiczne). Osoby, które wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach otrzymają Certyfikat Ukończenia Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej ? Natura 2000. Wszelkie szczegóły dotyczące organizowanych przez nas szkoleń dostępne są na stronie internetowej http://natura2000.fwie.pl/ w zakładce Weź udział w Szkole". W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 12 631 57 31, 691 925 100.

Serdecznie zapraszamy!

Szkoła Animatorów Edukacji Ekologicznej ? Natura 2000 jest częścią projektu pn. ?Natura 2000 Pozytywna Inspiracja? dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.data zamieszczenia: 2015-07-21

Bezpłatna Szkoła Rozwoju EKOMARKA w Pieninach - zapraszamy!

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych we współpracy z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych zaprasza do udziału w bezpłatnej Szkole Rozwoju EKOMARKA w ramach projektu "Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem Szkoły Rozwoju EKOMARKA jest zdobycie konkretnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu: wykorzystania potencjału regionu w oparciu o lokalne bogactwo przyrodnicze i kulturowe do celów edukacyjnych, zarobkowych lub/i społecznych, użycia metod i narzędzi do prezentacji swego regionu, budowania współpracy lokalnej (np. questing, ekomuzeum, marka lokalna)  oraz budowania marki lokalnej. Warsztaty odbędą się w Domu Wczasowym "Centrum Pieniny" przy ul. Gorczańska 4 w terminach:

28-29.07.2015 - Natura 2000 jako potencjał i szansa rozwoju lokalnej społeczności
30-31.07.2015 - Warsztaty nt. produktu lokalnego, gospodarstw ekologicznych, dopłat rolnośrodowiskowych
01-03.08.2015 - Budowanie ekomarki/produktu/marki lokalnej


Fundacja zapewnia usługę cateringową, nocleg oraz materiały szkoleniowe m.in. pakiet edukacyjny Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja, gadżety promocyjne (koszulki, torby lub workoplecaki ekologiczne). Osoby, które wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach otrzymają Certyfikat Ukończenia Szkoły Rozwoju EKOMARKA. Wszelkie szczegóły dotyczące organizowanych przez nas szkoleń dostępne są na stronie internetowej www.natura2000.fwie.pl w zakładce "Weź udział w Szkole". W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 12 631 57 31, 691 925 100.