okładka
szczegółowe informacje
Pakiet edukacyjny

Cztery pory roku przedszkolaka


rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-87331-85-6

Wydana w ramach projektu:
Edukacja ekologiczna w przedszkolach - Cztery pory roku przedszkolaka

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Pakiety edukacyne

Cztery pory roku przedszkolaka

2008

Opracowany dla Państwa pakiet pt. "Cztery pory roku przedszkolaka" ma za zadanie poszerzyć wiedzę przyrodniczą dotyczącą zagadnień, których część zapewne jest omawiana w przedszkolach. W jego skład wchodzą: zbiór zajęć warsztatowych, płyta CD z opowiadaniami oraz kalendarz fenologiczny.

Wstępem do każdej pory roku jest opowiadanie, które może zostać przeczytane przez prowadzącego zajęcia lub odtworzone z płyty CD, gdzie dodatkowo ubogacone jest muzyką i głosami przyrody.

Spośród szeregu zjawisk zachodzących wiosną, latem, jesienią i zimą wybrano po trzy opracowując dla nich scenariusze zajęć. W poszczególnych scenariuszach omówiono cele ogólne i operacyjne, formę zajęć, wiek uczestników oraz potrzebne materiały. Konspekt zajęć poprzedzony jest wprowadzeniem przydatnym dla prowadzącego. Na każdy temat składają się zajęcia w sali oraz w terenie. Są one od siebie niezależne i dzięki temu można ich fragmenty dowolnie modyfikować. Uzupełnieniem scenariuszy są rysunki oraz fotografie pozwalające zaprezentować omawiane środowiska, rośliny i zwierzęta. Odnajdą one zastosowanie w trakcie warsztatów, ale mogą być również wykorzystane odrębnie jako plansze np. do wystroju sali.

Ostatnim elementem pakietu jest kalendarz fenologiczny. Będzie on przydatny w trakcie planowania wyjść i zajęć terenowych bowiem umożliwia zorientowanie się w terminach zachodzenia omawianych zjawisk przyrodniczych.