zakładka informacyjna


tytuł projektu:

Kampania na rzecz promocji opakowań zwrotnych "Butelko zwrotna wróć!". "Promocja opakowań zwrotnych - konkurs dla gimnazjów i szkół średnich"

koordynator projektu:
Bernadeta Jękot
tel.(012) 631 57 31
e-mail: biuro@fwie.eco.pl

czas realizacji projektu:
2003 r.

strona internetowa projektu:
Sponsorzy projektu
Brak dofinansowania.

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Projekty czasowe

| 2003 r. |

Kampania na rzecz promocji opakowań zwrotnych "Butelko zwrotna wróć!". "Promocja opakowań zwrotnych - konkurs dla gimnazjów i szkół średnich"

    Cele projektu:
  • Kształtowanie zachowań konsumenckich (świadomego wyboru) zmierzających do unikania po-wstawania odpadów, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami (wynikającą m.in. z dyrektywy UE 75/442/EEC o odpadach i 94/62/EC w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, strategii Wspólnoty w dziedzinie gospodarki odpadami z 1989 r., polityki ekologicznej RP oraz ustawy o odpadach).
  • Promocja opakowań zwrotnych.
  • Wsparcie wdrożenia ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która weszła w życie 1 stycznia 2002r.
    W okresie trwania projektu zrealizowano następujące działania:
  1. Przygotowanie i ogłoszenie konkursu plastycznego, dystrybucyjnego, literackiego w szkołach Małopolski. Pismo informacyjne o konkursie dotarło do szkół za pośrednictwem Kuratorium Oświaty, ich delegatur w regionie małopolskim, Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli oraz Związku Harcerstwa Polskiego. 13 października w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł o ogłoszeniu konkursu. Informacje na ten temat umieszczono również w październikowym numerze Pisma Ekologów "Zielone Brygady". Od Towarzystwa na Rzecz Ziemi, koordynującego ogólnopolską kampanię "Butelko zwrotna wróć!" otrzymano 5 000 kompletów dystrybucyjnych, zawierających naklejki, wywieszki i plakat z logo kampanii. Najważniejszą część pakietu dystrybucyjnego stanowiła kolorowa wywieszka, formatu A4. Na wywieszce znalazły się informacje dla kupujących o dostępnych systemach zwrotu, zbiórki i odzysku, właściwym postępowaniu z odpadami opakowaniowymi oraz o znaczeniu symboli stosowanych na opakowaniach.
  2. Przyjęto zgłoszenia od 93 małopolskich szkół zainteresowanych udziałem w konkursie dystrybucyjnym, plastycznym i literackim. Wydano lub wysłano pocztą 4850 pakietów dystrybucyjnych, które za pośrednictwem młodzieży szkolnej dotarły do większości placówek handlowych w całej Małopolsce. W biurze Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych odbierano prace plastyczne nadsyłane z całe-go regionu. Do końca grudnia dotarło ponad 300 prac. Były to plakaty, rysunki, grafiki oraz formy przestrzenne, niejednokrotnie wykonane z odpadów: plastikowych butelek, szkła, styropianu, papieru, tektury, kapsli, różnorakich opakowań. Dostarczono prace wykonane indywidualnie lub grupowo, przez koła plastyczne, klasy Z uwagi na wysoką jakość niektórych prac, podjęto decyzję o organizacji wystawy najciekawszych z nich. Do FWIE dostarczono lub przysłano ponad 30 prac literackich na temat opakowań jednorazowych i zwrotnych, segregacji oraz powtórnego wykorzystania odpadów. Wiele z tych prac miało charakter odtwórczy polegający na przepisywaniu fragmentów książkowych publikacji. Dlatego komisja oceniająca promowała prace (również poetyckie) mające charakter twórczy, z których można było wyczytać indywidualne przemyślenia autora.
  3. Konkurs zakończono w pierwszej połowie stycznia oraz wybrano zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W konkursie dystrybucyjnym zwyciężył Zespół Szkół nr 7 w Bochni, drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu, trzecie Gimnazjum nr 6 w Tarnowie. Konkurs plastyczny wygrała Dominika Liszka z Gimnazjum w Białej Niżnej, na drugim miejscu uplasowało się koło plastyczne ze Szkoły w Pcimiu. Trzecie miejsce zajęły Marta Mrozicka z Gimnazjum nr 1 w Pcimiu oraz Agnieszka Michalska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Krakowie. Ponadto wyróżniono ponad 80 prac. Wszystkie wyróżnione dzieci otrzymały książki o tematyce ekologicznej. W konkursie literackim zwyciężyła Mariola Stachna z Zespołu Szkół w Jordanowie. II miejsce zajął Radosław Gwizdała ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Krakowie oraz Anna Bizoń i Anna Marszałek z Gimnazjum w Sułkowicach-Łęgu. III miejsce zajęli Adrianna Łukaszyk, Liliana Szalanta i Michał Kukuła ze Szkoły Podstawowej w Łosiu oraz Katarzyna Tokarz z Gimnazjum w Osielcu. Ponadto przyznano 5 książkowych wyróżnień.
  4. Przy współpracy z Naukowym Kołem Ekologii Wyrobów Akademii Ekonomicznej w Krakowie zorganizowano wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych. 23 lutego w Akademii Ekonomicznej nastąpiło otwarcie tygodniowej wystawy oraz rozdanie nagród i wyróżnień.