zakładka informacyjna


tytuł projektu:

Wzmocnienie działalności interwencyjnej w ochronie środowiska

koordynator projektu:
Anna Mendel
tel.607 358 222
e-mail: ania@fwie.eco.pl

czas realizacji projektu:
01.02 - 30.11.2007 r.

strona internetowa projektu:
www.prawo.eco.pl
Sponsorzy projektu
Projekt dofinansowano ze środków:

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Fundacji Fundusz Współpracy

Fundacja Fundusz Współpracy

Fundacji Fundusz Partnerstwa

Fundacja Fundusz Partnerstwa

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Projekty czasowe

| 01.02 - 30.11.2007 r. |

Wzmocnienie działalności interwencyjnej w ochronie środowiska

Celem projektu były kompleksowe działania w zakresie bardziej efektywnego korzystania przez obywateli i organizacje społeczne z prawa do informacji o środowisku i jego ochronie, tym samym zwiększenia aktywnego udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska i jego użytkowania.

W ramach realizacji projektu zrealizowano następujące grupy działań:

  1. W zakresie upowszechnienia, poszerzania i usprawniania dostępu do informacji o środowisku
    1. Uruchomienie punktu porad prawnych od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Łącznie udzielono 504 porad.
    2. Przeprowadzenie 3-dniowego szkolenia połączonego z warsztatami dla lokalnych działaczy społecznych - liczba uczestników 50
      Programem warsztatów objęte zostały przepisy europejskiego i polskiego prawa ochrony środowiska i ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem procedur inwestycyjnych i możliwości wpływu organizacji pozarządowych na decyzje dotyczące środowiska.
    3. Opracowanie, umieszczenie w internecie oraz następnie wydanie poradnika "Jak skutecznie uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych".
      Publikacja zawiera poszczególne zagadnienia i etapy związane z postępowaniem administracyjnym, udziałem w postępowaniu oraz m. in. wyroki sądów administracyjnych dotyczące zarówno dostępu do informacji o środowisku jak i postępowań ingerujących w środowisko oraz innych postępowań administracyjnych. Publikacja umieszczona została na stronie internetowej projektu www.prawo.eco.pl
    4. Zlecenie specjalistycznych ekspertyz w wymagających tego sprawach.
      W wyniku analizy spraw prowadzonych przez Fundację oraz nadesłanych przez inne organizacje pod kątem potrzeby wykonania specjalistycznych ekspertyz prawnych, wytypowano dwa problemy i zlecono następujące opracowania:
      • Opinia prawna dotycząca interpretacji art. 24 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. z 2007r. Nr 75, poz. 493)
      • Opinia prawna dotycząca stosowania przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 r., Nr 92, poz. 880, z późn. zm) w sprawie decyzji Burmistrza Międzychodu z dnia 12.01.2005 r. w sprawie zezwolenia na przeprowadzenie cięć sanitarnych (GKRW/Z-6133/13/04/05).
    5. Przygotowanie programu komputerowego "MONITORING" - narzędzia ułatwiającego korzystanie z prawa do informacji o środowisku.
      W ramach projektu przygotowany został program komputerowy, którego zadaniem jest analizowanie stron internetowych 153 (152 + Kraków) gmin objętych monitoringiem, na których są umieszczane informacje o dokumentach dotyczących środowiska oraz sygnalizowanie dokonania zmiany (sygnalizowanie, że pojawiła się nowa informacja np. zamieszczone zostało obwieszczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego na realizację inwestycji mającej wpływ na środowisko). Program "MONITORING" jest udostępniany bezpłatnie pod adresem: www.prawo.eco.pl.

  2. W zakresie monitorowania aktualnego stanu wdrażania i przestrzegania przez organy administracji publicznej przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku:
    1. Przeprowadzenie monitoringu wszystkich gmin, na terenie działania FWIE, w granicach których znajdują się obszary Natura 2000 (153 gminy) w zakresie udostępniania informacji o środowisku oraz opracowanie i upublicznienie raportu z przeprowadzonego monitoringu.
    2. Raport z monitoringu. Po zakończeniu działań monitoringowych przygotowana została publikacja pn. "Dostęp do informacji o środowisku. Raport z monitoringu administracji publicznej pod kątem prowadzenia w formie elektronicznej publicznego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku". Parametry techniczne: format B5, liczba stron 100, nakład 100 egzemplarzy. Publikacja umieszczona została na stronie internetowej projektu www.prawo.eco.pl