zakładka informacyjna


tytuł projektu:

Pozarządowa Kuźnia Kadr

koordynator projektu:
Tomasz Walkowicz
tel.(012) 631 57 31
e-mail: biuro@fwie.eco.pl

czas realizacji projektu:
01.07 - 31. 12.2005 r

strona internetowa projektu:
Sponsorzy projektu
Projekt dofinansowano ze środków:

Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Projekty czasowe

| 01.07 - 31. 12.2005 r |

Pozarządowa Kuźnia Kadr

Głównym celem naszego projektu było przygotowanie nowej kadry do działalności w pozarządowych organizacjach ekologicznych. Został on w pełni osiągnięty. W trakcie realizacji projektu zostało przeszkolonych 18 osób, które zdobyły wiedzę nt. funkcjonowania organizacji ekologicznych, prawa ochrony środowiska i w zakresie działania organizacji społecznych, pozyskiwania środków, rozliczania dotacji, itp. Osoby bezpośrednio biorące udział w projekcie trafiły do organizacji pozarządowych, w celu "doszkolenia" i zdobycia niezbędnej praktyki. Do projektu trafiły osoby rekomendowane przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie (wielu bezrobotnych zostaje w Krakowie po studiach licząc na łatwiejsze znalezienie pracy) i organizacje ekologiczne. Nasze doświadczenia ze stażystami skierowanymi przez Urząd Pracy wskazywały, że nie są oni gotowi do przygotowania i realizacji projektów w organizacji pozarządowej.

Ponadto celem programu była aktywizacja podmiotów należących do sektora pozarządowego i publicznego do wspólnych działań na rzecz zapewnienia miejsc pracy w organizacjach pozarządowych poprzez uczestnictwo w programie szkoleniowym oraz wspieranie trwałej i aktywnej współpracy między tymi jednostkami. Zaowocowała ona zatrudnieniem pracowników, a tym samym przyczyniła się do promocji zatrudnienia oraz aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy. Projekt był pomysłem na aktywizację bezrobotnych, którzy mogą znaleźć pracę w tzw. III sektorze. Konieczne było jednak odpowiednie przygotowanie nowych osób, które będą w stanie nie tylko wykonywać proste prace w ramach działalności organizacji pozarządowych, ale także będą umiały zarządzać własnymi projektami i działaniami. Samym organizacjom trudno jest przygotowywać sobie "nowych" ludzi do pracy, ze względu na brak czasu i środków finansowych (zdecydowana większość z ich działa na zasadzie projektów). Łączenie realizacji projektów organizacji ze szkoleniem nowych pracowników od podstaw nie jest efektywne, a ponadto nie generuje nowych miejsc pracy (nowych projektów), tylko kształci kadrę wykonawczą. Projekt miał za zadanie wypracować model "dokształcania" bezrobotnych i studentów, by byli oni od razu przygotowani do samodzielnej pracy i w ten sposób zrealizował zakładane cele projektu.

    W ramach projektu został przeprowadzony cykl 9 warsztatów:
  1. Warsztaty integracyjne ? wzajemnie poznanie się, wprowadzenie do pracy w organizacjach pozarządowych, wstęp do zarządzania projektem.
  2. Podstawy prawne działalności organizacji pozarządowych
  3. Zarządzanie projektami w organizacjach pozarządowych
  4. Prawo ochrony środowiska w działalności organizacji ekologicznych
  5. Finansowanie działań dotyczących ochrony środowiska, finansowanie działań organizacji pozarządowych, w szczególności działań pozarządowych organizacji ekologicznych
  6. Współpraca z samorządem
  7. Jak monitorować działania administracji publicznej.
  8. Współpraca z mediami, redagowanie informacji prasowych.
  9. Budowanie wiarygodności, prowadzenie interwencji wz. ochrony środowiska.

Ponadto uczestnicy projektu wzięli udział w Międzynarodowych Targach Ekologicznych Poleko w Poznaniu, gdzie mieli możliwość obejrzenia jednych z największych targów ekologicznych w Europie, a także mieli możliwość udziału w wielu seminariach i konferencjach.